Медът и раните- природният сътрудник в болницата
Медът е познат със своите цикатризиращи свойства т.е благоприятсва заздравяването при нарушена външна цялост на кожата /рана, от лат. vulnus/. Притежава и противовъзпалителен ефект, поради което не се наблюдават инфекции и усложнения. Заради тези му свойства се използва при лечение на рани, като комбинацията му с прополис е още по-силно изразен ефект. В Лимож, Франция, ползите от апитерапията са интегрирани в оздравителния процес при някои пациенти. Ежедневникът lePopulaireducentre обяснява, че медът , от мащерка и лавандула например, се използва ежедневно в коремната хирургия като превръзка за рани, които трудно заздравяват. Ортопедичните, травматологичните и гинекологичните отделения също използват меда. Признават, че с не много висока цена и доказана ефективност би било жалко медът да не се използва. Няколко са здравните заведения, които последват примера на Лимож- Ним, Еспалион, Помпиду в Париж, Сен-Брие. Използването на меда в болнична среда е благодарение труда на пионера в болничната апитерапия- професор Дескот / Descottes/, починал 2009г. Тази авантюра започва през далечната 1983-84г. Преди неговата работа използването на меда в болнично заведение е считана на ексцентричност, въпреки че използването на меда е широко практикувано още през Античността в Египет. Това е хилядолетна традиция, която обаче е изоставена с появата на фармацевтичната индустрия. „Клиничните проучвания, водени от професор Дескот през 90-те години на 20в. доказват, че заздравяването на открити рани с изтичане на субстанция /т.е дълбоки рани, без епидермис и незатворени с хирургически шев или аграфи/ се ускорява повече от използването на мед, отколкото с антисептичен продукт“ обяснява професор СилвенФонтание / SylvaineDurant-Fontanier/, коремен хирург, ученик на професор БербарДескот. „Медът все пак не е продукт- чудо, уточнява професор Фонтание, при хронични и дълболки рани все пак трябва да се потърси лекарско мнение и назначение“. Сравнително изследване от 1988г. върху 3 вида рани показва, че скоростта на заздравяване е почти 2 пъти по-бърза с мед, отколкото с два други познати фармацевтични агента. „От 1984г. досега повече от 3 000 пациенти са се възползвали от превръзките с мед в нашето отделение. Техниката на превързване с мед е различна според различните стадии на заздравяване. Тя се развива най-общо в три фази: възпалителна или ексудативна (прочистване), пролиферация/гранулация (започва се произвеждане на гранулационна тъкан, която е временна и служи за основа на последващата епителизация), цикатризация/епителизация (поява на съединителна тъкан). Наблюдавахме, че медът е най-ефективен във втора фаза, тази на гранулацията“ заявява ЖисленПотар, медицинска сестра, ангажирана в проучванията на професор Дескот. Група изследователи от факултета по фармацевтика на Лимож и Бурж се интересуват от физиологията при заздравяането на рани с мед, какво се случва като био-химичен процес.
- DavidLechaux, коремен хирург, има проект: за изнася превръзки с мед в страните, където достъпът до здравни грижи е ограничен- например в Демократична република Конго, защото медът има огромен икономически коз- той е около 200 пъти по-евтин от конвенционално лечение.
- Внимание! Не всеки мед е полезен в цикатризацията. Препоръчват се най-вече медът от Apismellifera /Европейска медоносна пчела/ и този от Apismelliferasculleta (подвид) . Медът, използван с медицинска цел е специално „декриптиран“ в лаборатория за наличие на вредни вещества /пестициди, антибиотици, тежки метали, ботулинови токсини…/, с контролиран произход, гъстота, полезно действие в честота и полето на аплициране /например медът съдържа киселини и следва да се прилага точно върху раната на точно определен слой, за да не дехидратира периферните тъкани/, стерилизиран е с гама лъчи, следи се за правилното му съхранение, което указва влияние върху полезните му свойства.
Медът лекува рани- и душевни и телесни. Но за целта трябва първо да му се доверим, а после и да проверим!
Източници: