Пчелният прашец – магичният коктейл от витамини

Пчелният прашец – магичният коктейл от витамини

„Потеглиха към следващата пчелна стая. Маги танцуваше по ръбчетата на пчелните килийки, но внимаваше да не падне в тях. Чувстваше се лека, все едно пантофките й бяха от бели облачета. Следващата стая бе шарена фантазия. Пчелните художници бяха я изрисували в чудни цветове: червено, розово, оранжево, кафяво и лилаво, а отгоре бяха поръсили магичен прах. Това бе истинска съкровищница от пчелен прашец.“

Из „Маги в селището на пчелите“, Е.Стойчева

 

Пчелният прашец, в сравнение с останалите пчелни продукти, съдържа най-голямо количество и най-различни витамини, които го правят „природен витаминен концентрат“ пише П. Починкова. Сдруги думи той е определян като супер храна.

Kакво представлява пчелният прашец?

Той е продукт на цветния прашец /мъжките полови клетки на растенията, заключени в техните мъжки полови органи – тичинките/. Със събирането на цветен прашец пчелите осъществяват и друга изключително важна дейност: опрашването. Достигайки до тичинките, прашецът полепва по тялото и крачетата на пчелите, които правят от него топчета с помощта на мед и нектар. Тяхното приблизително тегло е 5-6гр. Всяко топче съдържа около 100 000 поленови зърна. В една килийка могат да се съберат около 20 товара прашец от една пчела по данни на доц. д-р. Динко Динков

След като оформят прашецови топчета, пчелите ги слагат в „кошничките“ си, намиращи се в областта на задните крачета. Щом пристигне в кошера, пчелата-събирачка поставя събраните поленови топчета във восъчните килийки. Оттам работата поемат други пчели, които притискат прашеца с главиците си и го обогатяват с нови количества мед и слюнчести секрети.

 

Показания за прием

Показани за лечение с пчелен прашец са:

  • анемии от различно естество;
  • астения;
  • стомашно-чревни заболявания
  • атеросклероза; понижава количеството на липопротеините „лошия“ холестерол
  • при проблеми с простатата;Рутинът укрепва стените на кръвните клетки, подобрява коагулацията, нормализира високото кръвно налягане;
  • хепатит, чернодробни проблеми;
  • неврози;
  • за възстановяване след боледуване, за възстановяването на мускулите след активна дейност, осигурява повишена издръжливост,
  • засилва имунната система /превенция срещу вирусни и възпалителни заболявания/;
  • забавя преждевременното стареене на клетките;
  • при провеждане на диети за отслабване, поради ниското си съдържание на калории и усещането за ситост, което оставя. Той е добра алтернатива на месото при вегетарианци и др.

 

Как да го приемаме?

За възрастни: Профилактичната доза за прием е х15гр.дн. преди хранене /една стандартна препълнена с. л/. Лечебната доза при поленотерапия може да се увеличи, например х15гр. два пъти на ден преди храна.

При деца от 6 до 12г. се препоръчва 10 гр. дн. /една стандартна равна с.л./, а при деца от 3 до 5 г. – 5гр.дн. /една стандартна равна ч.л./

Поради съдържащите се алергени /полен/ следва да се тества поносимостта на организма към него с провеждането на тест за алергичност или с минимален начален прием, който постепенно да се увеличи до горепосочените дози при деца и възрастни.

При прием на цветен прашец от деца между 3г. и 5г. е уместно провеждане на консултация с педиатър.

Прашецът може да се приема разтворен в мед  /съотношение 1:1 или 1:2/, кисело мляко , сок, смути или друга напитка. Добре е да го оставите накиснат няколко часа в избраната течност, за да се разтвори добре обвивката му и да се усвои на 100% от организма. Препоръчително е провеждането на два тримесечни курса с прием на прашец – началото на зимата и началото на лятото. След това се прави почивка. За добри резултати продължителността на прием не бива да е по-малка от месец и половина.

Алергия! Въпреки че прашецът се използва от алерголози за третиране на някои алергии, възможно е след прием да се получи обрив и сърбеж по тялото, подпухнали очи, гадене, повръщане, тежест в стомаха, чувство на задух. В тези случаи приемът е противопоказан и трябва да се преустанови веднага.

 

Как да съхраняваме пчелния прашец!

Изключително важно е правилното съхранение на продукта. Свежият прашец съдържа между 20-30% влага, което е предпоставка за плесенясване. Поради тази причина той се суши в специални сушилни, следвайки определен алгоритъм на поведение, за да се намали влагата и да се запазят полезните му свойства. Влажността на прашеца трябва да е до 12 %. Следва да се съхранява между 0гр. и 4гр. по Целзий, на сухо и тъмно място /много негативно влияние оказва пряката слънчева светлина/ за период от 6 месеца до 12 месеца. След този срок, дори и при правилно съхранение, прашецът прогресивно влошава качествата си, между 40-50% след една година, а след две години не представлява хранителна ценност /по данни на Починкова/. При съхранение в отворени съдове прашецът поема влага отвън. Вследствие увеличава водното си съдържание и поради естественото наличие на дрожди и микроорганизми в него се наблюдават процеси на прокисване и алкохолна ферментация. Доц. Д. Динков предупреждава, че при дълго съхранение при по-висока влажност и ниска хигиена на добив прашецът плесенясва. Плесените от своя страна са токсични за човека вещества – най-често охра-и алфа токсини.

 

Какъв е общият му химичен състав?

Формата, цветът и съставът на поленовите зърна са специфични за всеки вид растение.

Най-общо пчелният прашец съдържа вит. А, вит. Е, вит. С, тиамин, рибофлавин, ниацин, вит. В6, фолиева киселина, пантотенова киселина, биотин, каротин, минерални вещества – калий, магнезий титан, стронций, сребро, цинк, мед, хром кобалт молибден, никел, сребро, цинк, мед, фосфор, желязо, калций и др., белтъци, захари, въглехидрати – глюкоза, фруктоза захароза, арабиноза, рибоза, галактоза, рафиноза, нишесте, целулоза, лактоза и др., аминокиселини – аргинин, изолевцин, хистидин, левцин, лизин, метионин, фенилаланин, триптофан, глицин, аспарфин, глутамин, пролин, цистеин и др.

Всъщност прашецът съдържа всички незаменими за човека аминокиселини. Той е богат на пигменти и ензими – инвертаза, каталаза, амилаза, рибонуклеаза, фосфатаза и др. Съдържат се и биологично активни вещества с хормоноподобно действие /фитохормони/.

Важно!!! Прашецът не бива да се събира от райони с активно земеделие, след пръскане с пестициди, край пътища и промишлени предприятия!

Той е индикатор на замърсявания! Интересен факт е, че днес пчелният прашец се прилага в отчитане замърсяванията на околната среда. При събирането на прашец, пчелите вземат заедно с него и тежките метали и всякакъв друг вид замърсители. След анализ на прашеца може да се установят замърсителите и степента на замърсяване на даден район или площи, т.е пчелният прашец играе ролята на „контролен орган“.

 

Nota bene ! Прашецът, които Ви предлагаме от Селището на пчелите е събиран посредством прашецоуловители т.е директно е „взет“ от кошничките на пчелите, още преди да е внесен за съхранение в кошера. Тъй като той е от първостепенно значение за развитието на пчелното семейство, ние събираме само такова количество, което не вреди на живота на пчелите /между 10 и 20%/.