Елена Стойчева – сладкодумният разказвач от Селището на пчелите

Елена Стойчева – сладкодумният разказвач от Селището на пчелите

Обича да готви и приготвя трахана по странджански

Тя е сладкодумна, позитивна и разговорът с нея зарежда с положителни емоции – Елена Стойчева е бургазлийка влюбена в Странджа, писането и пчелите!

Преди Коледа тя издаде дебютната си книга с разкази „Шивачът на времето“ , а заедно със съпруга си имат пчелин край село Визица, който са нарекли Селището на пчелите. Там Елена е близо до природата, до любимата планина и до спомените от детството, които носят вълшебството на приказките разказвани от бабите, миризмата на простите, но вкусни гозби и красотата на селския живот.

„Мъжът ми се занимава с пчеларство от 2015 година, започна с малко кошери, сега вече имаме 126 кошера и планираме да ги увеличим до 200. Малко по – късно и аз се заплених от пчелите и се включих като помощник. Произвеждаме странджански манов мед – черното злато на Странджа. Добиваме още цветен прашец и прополис.“

Пчелите са повлияли на Елена да напише книгата „Шивачът на времето“, общуването с природата я накарало да преоткрие мечтата си да пише и така 20  разказа виждат бял свят благодарение на издателска къща „Знаци“. Сега бургазлийката пише истории повлияни от християнските притчи, но и книга за деца, в която да им разкаже за пчелите и тяхното значение за съществуването за света.

Елена обича през свободното си време да се разхожда сред природата, да чете и да кулинарства.

„Въпреки че съм родена край морето, много обичам разходките в планината. Там се чувствам себе си! Обичам гората, светилищата на Странджа… Понякога като Пипи Дългото чорапче обичам едно нищоправене, когато си мисля разни неща. Обичам да готвя най – различни неща и сладки и солени от цял свят. Много харесвам и българската кухня, а когато сме на село приготвям трахана по странджански, както баба я правеше навремето. В това ястие има спомен и с него се връщам назад в детството си!“

Бургазлийката пожелава на всички през новата година да бъдат здрави, да си създават радости и да търсят щастието и доброто.

Автор: Стефка Бакърджиева, БНР