Кристализацията на меда- една криворазбрана цивилизация
Много от потребителите на мед вярват, че захаросването е вследствие на изтекъл срок на годност на меда или фалшификация. Всъщност информираният избор гласи:
Кристализацията или захаросването е превръщането на течния мед в захарно блокче- полу-твърда или твърда кристална маса. Това е сложен химичен процес, при който главен герой е глюкозата. Медът съдържа средно над 70% захари и около 20% вода, останалите близо 10% са за минералите, витамините, аминокиселините, ензимите, липидите…В такава консистенция има много повече захари, отколкото могат да се разтворят в нея т.е получава се пренасищане на захари. Тъй като глюкозата има слаба разтворимост и тя съвсем естествено се превръща в мотор на кристализацията. Отделя се от водата под формата на малки кристалчета. Различният вид мед кристализира с различна скорост. Акациевият и мановият мед например кристализират по- бавно.Захаросаният мед променя малко цвета си към по-блед нюанс на основния цвят.
Температурите под 10гр. С забавят кристализацията, между 10 и 21 гр.С са най-благоприятни за нея и тези над 21гр.С също я забавят, но не е оптимална за съхранение на меда, защото се дезактивират някои полезни съставки.
Захаросаният мед не променя качествата си и ни дава информация за добрия ни избор на натурален природен продукт!
Та думата ми е, че бурканчето с мед на стилажа в магазина или в кухненския шкаф, в който са се образували странни течни кристали, причудливи кристални изображения или е станал в твърдо състояние не е повод за притеснение, а знак за почтенност към работата на пчелите и към вас като ценители на меда.
Използвани източници:
bg.honeypedia.info
mielsdanicet.com
miel-direct.fr
beehoneyportal.com